Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Водопілля: події і свята 3 квітня

07:06 03.04.2019
145

Це свято, навіть, швидше, обряд, дуже древній , що зародився на Русі в період двовірства. Іноді водопілля називають Переплуття, Днем Водяного, іменинами Водяного або Микитою водопілля, але сутність залишається незмінною – в третій день цвітіння (3 квітня) на Русі шанували пробудження від зимової сплячки Водяного, русалок і всій водної живності.

Разом з приходом весни і пробудженням природи прокидається від зимової сплячки і Водяний. За довгу холодну зиму дідусь-Водяний ослаб і зголоднів. Прокинувшись, Водяний відразу бажає поживитися чим-небудь, а потім йде оглядати да оглядати своє водяне царство.

У цей день опівночі рибалки приходили до води почастувати і задобрити дідуся-Водяного.

Кажуть, що рибалки пригощали Водяного, утапливая кінь і примовляючи: «Ось тобі, дідусь, Гостинець на новосілля: Люби, даруй нашу сім'ю». Для цього випадку купували у циган саму непридатну кінь. Коли ж рибалки задобрять його добрим гостинцем, конячка, то він упокорюється, стереже рибу, переманює до себе великих риб з інших річок, рятує рибалок від бурі і потоплення, не рве неводів і бреднів.

У деяких областях риболови наділяють Водяного гостинцем, виливаючи в річку олія, примовляючи: «Ось тобі, дідусь, гостинцю на новосілля. Люби да даруй нашу сім'ю».

Приблизно з цього часу слов'яни чекали початку льодоходу і розливу річок. З цього приводу існувала і прикмета: коли в цей день рибалки приносили Водяному корм, то обов'язково примічали: «Якщо лід в цей день не рушить, то й рибний лов у цьому році буде худий».

3 квітня День ангела відзначають Яків, Володимир, Кирило.

Повір`я

За народним повір’ям, у день Тарасія-кумашніка (10 березня) на світ виходять лихоманки, які і до цього дня продовжують мучити людей. Щоб позбутися від недуги селяни молилися святому Фомі.

За народними уявленнями, кращим засобом від лихоманок вважалися вуглинки і пічна зола. Вони вбирали в себе світло і жар вогню, що наділені очисною силою. Хворій людині потрібно зібрати ще теплу золу і невеликі вуглинки, загорнути їх в матерію і прикладати до тіла (до грудей, до ніг, до голови і т.д.). Лихоманка, яку представляли в образі нечистого духа, не могла винести вогняної спеки і покидала тіло.

Прикмети

  • Якщо береза лист перед вільхою розпустила, літо буде посушливе, а якщо навпаки – дощове.
  • Якщо в цей день вдарить грім, то рік буде врожайним.
  • Як правило, 3 квітня бувають легкими пологи.
  • Якщо березовий сік тече рясно, влітку будуть часто йти дощі.
  • Якщо в господарстві є чорна собака, чорний кіт і чорний півень, то злодієві в будинок не потрапити. Навіть якщо злодій прочитає спеціальну молитву для вдалої крадіжки, він неодмінно буде спійманий. Але це за умови, що чорна собака, чорний кіт і чорний півень будуть придбані в один день.

Цей день в історії

1836 – царським урядом прийнято рішення про будівництво першої в Росії пасажирської залізниці – Царскосільскої залізниці

1879 – Софію проголошено столицею Болгарії

1885 – німецький винахідник Готтліб Даймлер отримав патент на свій перший одноциліндровий двигун внутрішнього згорання з водяним охолодженням потужністю 0,5 кінської сили

1896 – у Мілані засновано «Ла Газзетта делло Спорт» – найавторитетніше спортивне видання Європи
1910 – вперше здійснено сходження на найвищу вершину Північної Америки Мак-Кінлі (6193 м) на Алясці

1919 – Український Раднарком проголосив Асканію-Нову заповідником

Коментарі
26 травня
Сьогодні
Вчора
24.05.2019
23.05.2019
22.05.2019
21.05.2019
20.05.2019
19.05.2019
18.05.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин